
Belgisch Park krijgt groenere uitstraling en nieuw riool
AlgemeenHet Belgisch Park ondergaat een grote metamorfose. Naast de broodnodige vernieuwing van het riool, wordt de wijk flink vergroend. Meer dan 100 nieuwe bomen en diverse plantvakken zullen bijdragen aan een aangenamere leefomgeving. In totaal staan er straks zelfs meer dan 200 bomen in de wijk, zo laat de gemeente weten.
De herinrichting van Belgisch Park is een van de eerste gemeentelijke projecten waarbij landschapsarchitecten vanaf het begin betrokken zijn. Landschapsarchitect Sjoerd legt uit waarom deze aanpak belangrijk is. “Belgisch Park heeft veel steen en dat maakt de wijk kwetsbaar voor hittestress en wateroverlast bij hevige regenval. Met meer groen zorgen we voor verkoeling, schaduw en een gezondere leefomgeving. Het verbetert ook de biodiversiteit, met meer schuilplaatsen voor vogels en insecten.”
Naast de bomen komen er acht plantvakken in de wijk. Deze zorgen ervoor dat regenwater beter in de bodem kan trekken, waardoor straten minder snel blank staan. Het groenplan sluit aan bij de gemeentelijke ambitie om Den Haag klimaatbestendig en groener te maken.
De plannen worden positief ontvangen door bewoners van Belgisch Park. “Tijdens de informatiebijeenkomst was er veel enthousiasme”, vertelt Sjoerd. “Ik kreeg vaak de vraag of er meer bomen konden worden geplaatst voor extra schaduw. Dat laat zien hoe belangrijk deze verandering is voor de buurt.”
Toch is er een grens aan hoeveel groen kan worden toegevoegd. Sjoerd legt uit dat bomen veel ruimte nodig hebben, zowel boven als onder de grond. “We moeten rekening houden met bestaande riolering, kabels en leidingen, maar ook met parkeerplaatsen en fietsstallingen. Bovendien moet het straatbeeld logisch en rustig blijven.”
Hoewel de vergroening direct in het straatbeeld te zien zal zijn, duurt het nog jaren voordat de nieuwe bomen volledig zijn gegroeid en hun maximale effect bereiken. “We gebruiken bomen die goed bestand zijn tegen wind, zout en droogte, wat belangrijk is in deze kustwijk. Het duurt even voordat je echt ziet hoe ze de wijk verkoelen en beschermen”, aldus Sjoerd.
Naast de vergroening worden ook wegen en stoepen aangepakt om de wijk verkeersveiliger en toegankelijker te maken. Voor meer informatie over de plannen en voortgang, klik hier.





